• 2 رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :

  (قسمت دوم)

  چهار ماهگی
  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  صداهایی از خود درمی‌آورد تا توجه شما را جلب کند. لبخند می‌زند، قهقهه می‌زند، فریاد می‌زند و صداهایی مانند حرف زدن از خود درمی‌آورد. زمانی که صحبت می‌کنید به دهان شما خیره می‌شود. برای گرسنگی، خستگی یا درد، گریه‌های متفاوتی دارد.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  می‌تواند از جلو به عقب بچرخد. می‌تواند دست خود را دراز کند و اشیا را بردارد. معمولاً با دو دست خود اسباب بازی‌هایش را می‌گیرد و در دهانش می‌گذارد. زمانی که نشسته است به خوبی گردن خود را کنترل می‌کند. زمانی که روی شکم خوابیده است با بازوی خود سر و سینه‌اش را بالا نگه می‌دارد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  زمانی که چیزی خوشایند مانند قلقلک برایش رخ می‌دهد، می‌خندد و به ابراز احساسات و قربان صدقه‌ی دیگران واکنش نشان می‌دهد. با درآوردن صداهایی مانند حرف زدن، با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. خودش را آرام می‌کند و برای مثال زمانی که گرسنه است انگشت خود را می‌مکد. زمانی که پرستار او (یا کسی که از او نگهداری می‌کند) به سمت او می‌آید ذوق‌زده می‌شود.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  به راحتی حواسش به سمت چیزهایی که در اطراف هست پرت می‌شود (برای مثال کودکی که قبلاً در هنگام شیر خوردن فقط بر روی مکیدن پستانک یا سینه‌ی مادر متمرکز بود، حالا با شنیدن کوچک‌ترین صدا سرش را برمی‌گرداند). کارهای روتین را پیش‌بینی می‌کند. (برای مثال هنگامی که روی صندلی مخصوص غذا خوردن نشانده می‌شود دیگر گریه نمی‌کند و وقتی قرار است پوشکش عوض شود خودش لگنش را می‌چرخاند). کارهایی که برایش لذت‌بخش هستند را تکرار می‌کند. برای مثال اسباب‌بازی خود را هل می‌دهد تا حرکت کند. دستان خودش را باز و بسته می‌کند و آن‌ها را امتحان می‌کند. سعی می‌کند اسباب‌بازی‌های خود را با در دست گرفتن، گذاشتن در دهان و نگاه کردن، کشف کند.

   

 • 3 رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :

  (قسمت سوم)

  شش ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  با لب و دهان خود صداهایی درمی‌آورد و حروفی بی‌صدایی مانند با، دا، گا را تلفظ می‌کند. شروع به درآوردن صداهایی می‌کند که مشابه حرف زدن است. اسم خودش را می‌شناسد. لغات کمی را می‌شناسد. برای جلب توجه و ابراز احساسات از صدای خود استفاده می‌کند.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  در حالت خوابیده روی شکم، می‌تواند بدن خود را با دستانش بالا ببرد و روی زمین سینه‌خیز برود و یا این که میتواند روی چهار دست و پا قرار گیرد. می‌تواند بدون کمک دیگران بنشیند. به کمک دیگران می‌تواند بایستد و در حالت ایستاده با کمک می‌تواند بدن خود را بالا و پایین ببرد. رفلکس‌های نوزادی او (مانند مشت کردن دست) کم‌کم از بین می‌روند. دستان خود را جلو می‌برد و اشیا را با انگشتان خود بلند می‌کند. می‌تواند از پشت به جلو و از جلو به پشت بچرخد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  چهره‌های آشنا را تشخیص می‌دهد و با خوشحالی به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. از صداهای بلند می‌ترسد و ممکن است گریه بیافتد. برای جلب‌توجه شما می‌خندد و زمانی که به او توجه می‌کنید واکنش نشان می‌دهد. احساسات خود مانند خوشحالی، لذت، ناراحتی و عصبانیت را نشان می‌دهد.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  برای درک بهتر از محیط خود، وسایل و اسباب‌بازی‌ها را در دهانش می‌گذارد. هر چیزی که رد اطرافش قرار دارد را می‌خواهد با دست بگیرد. به هر سمتی که بخواهد برود، بدن خود را حرکت می‌دهد (برای مثال وقتی می‌خواهد همراه شما به اتاق بیاید، دستان خود را طرف شما دراز می‌کند و به سمت شما می اید)

 • 1 رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :

  (قسمت اول)

  یک ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  با شنیدن صدای بلند، وحشت‌زده می‌شود. به جای گریه کردن، از خود صداهایی در می‌آورد.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  مشت خود را محکم می‌بندد. دست و پاهای او در دو طرف به طور هماهنگ حرکت می‌کنند. زمانی که روی شکم می‌خوابد، گردن خود را کمی بالا می‌گیرد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  صدای مادر خود را می‌شناسد. زمانی که ناراحت است، به صدا، ابراز محبت و در آغوش گرفتن پدر و مادر پاسخ می‌دهد. با شنیدن صدای خوشایند مثل موسیقی هوشیار می‌شود.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  به شیئی که در روبه‌روی او قرار دارد زل می‌زند خصوصاً اگر رنگ آن روشن باشد. چهره‌ها را دنبال می‌کند.


  دو ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  گریه‌های او حالت‌های مشخص‌تری دارند و نشان‌دهنده گرسنگی، درد یا خستگی هستند. قان و قون می‌کند و به صدای مادر پاسخ می‌دهد (اصطلاحاً آقون می‌گوید) زمانی که با او بازی کنید، با او حرف بزنید یا به او لبخند بزنید، واکنش نشان می‌دهد. توجهش به شخصی که صحبت می‌کند جذب می‌شود.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  زمانی که روی شکم خوابیده است می‌تواند سر خود را بالا بگیرد و حتی ممکن است با فشار بازوهای خود بدن خود را بالاتر ببرد. زمانی که به حالت نشسته قرار می‌گیرد به خوبی می‌تواند سر خود را کنترل کند. رفلکس‌های نوزادی مانند رفلکس مورو (رفلکس هراس) به تدریج محو می‌شوند. در نیمی از موارد مشت او دیگر بسته نیست.
  رشد احساسی و اجتماعی
  خودش را مثلاً با قرار دادن مشتش در دهانش، آرام می‌کند. زمانی که پدر و مادرش در نزدیکی او هستند، سعی می‌کند به آن‌ها نگاه کنید. زمانی که خوشحال است می‌خندد.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  زمانی که در حال بازی هستید، در صورتی که حوصله‌اش سر برود با گریه کردن به شما نشان می‌دهد تا صحنه بازی را عوض کنید یا فعالیت جدیدی را شروع کنید. نسبت به تمامی صداهای اطراف خود هوشیار است. بر روی چهره‌ها تمرکز می‌کند و اشیای در حال حرکت را دنبال می‌کند.


 • ما الگوی رفتارهای فرزندمان هستیم
  / / film

  ما الگوی رفتارهای فرزندمان هستیم

 • دنیای اوتیسم در کودکان
  / / film

  دنیای اوتیسم در کودکان

 • روز المر
  / / film

  روز المر

  دیوید مک‌کی درباره خلق «المر فیل رنگارنگ» در گفت‌وگو با نشریه گاردین گفته است: روزی همراه همسرم و دخترم در پیاده‌رو می‌رفتیم. دختر من به سبب این‌که مادرش یک زن امریکایی – افریقایی تبار است، رنگ پوست تیره‌ای دارد. در این هنگام از آن سوی خیابان پسرکی که همراه خانواده‌اش بود، فریاد زد: کاکاسیاهه! فکر کردم او دخترم را به این لحن شرم‌آور صدا می‌زند. چیزی در من شکل گرفت و آن داستان «المر فیل رنگارنگ بود. » المر در جامعه‌ای آفریده شد که ادعای مدارا دارد؛ اما حقیقت ماجرا چیز دیگری است. هنوز هم در کشورهایی که پیشرفته نامیده می‌شوند، مردم به سبب تفاوت در رنگ پوست و نژادشان کوچک شمرده می‌شوند. در حقیقت المر برآمده از جامعه‌ای بود که خود را رنگارنگ می‌دانست، اما تک‌رنگ بود و تنها رنگ خاکستری را به رسمیت می‌شناخت.

  از آن پس المر نمادی از پذیرش دیگری یا رنگارنگ بودن مردم از جنبه نژادی، فکری، ظاهر و قیافه و تفاوت‌ها در کودکان با نیازهای ویژه شد. این نکته به‌ویژه برای جامعه ما درس‌های فراوانی دارد. گاهی کودکانی هستند که با دیدن یک کودک با نیازهای ویژه مانند یک کودک سندرم دوان بدون این‌که خودآگاه باشند، واژه‌های نامناسبی درباره او به کار می‌برند. یا این‌که کودکی از خطه جنوب ایران را در شهر خود می‌بینند و او را مخاطب سخنان ناگوار قرار می‌دهند، چون رنگ پوستش تیره است و به احتمال فارسی هم سخن نمی‌گوید. گاهی کودکی به زبان فارسی سخن می‌گوید، اما به زبان فارسی تهرانی سخن نمی‌گوید، کودکانی که زبان و لهجه‌شان با این کودک تفاوت دارد، او را مسخره می‌کنند. بسیار دیده می‌شود که کودکان، کودکی را به سبب وضع و قیافه‌اش دست می‌اندازند؛ مانند این‌که کودکی به سبب تفاوت نژادی چشمان ریز دارد و او را چنان خطاب می‌کنند که انگار از سیاره دیگری به زمین آمده است. برای این‌که ما تفاوت‌ها را بپذیریم، باید که به کودکانمان به‌درستی آموزش دهیم که زندگی و طبیعت سرشار از تفاوت‌ها و رنگ‌ها است. هر رنگی در جای خود نیکو است.

  روز المر را ترویج کنیم برای این‌که تفاوت‌ها تنها در نژاد نیست، بلکه در زبان، لهجه، پوشاک و پوشش نیز هست. در ظاهرمان با هم متفاوت هستیم. این‌گونه است که جامعه مدارا و تحمل دیگری را می‌آموزد.

  هدف از اختصاص دادن یک روز جهانی با این نام، آموزش این نکته به کودکان است که: به تفاوت ها احترام بگذراند و دیگران را با هرنوع پوشش ،ظاهر،رنگ،نژاد،زبان و عقیده ای که دارند بپذیرند و دوستشان بدارند

 • درباره اوتیسم بیشتر بدانیم
  / / film

  درباره اوتیسم بیشتر بدانیم

 • اوتیسم چیست و علائم آن کدامند
  / / film

  اوتیسم چیست و علائم آن کدامند

 • دنیای شگفت انگیز اوتیسم
  / / film

  دنیای شگفت انگیز اوتیسم

  انیمیشنی کوتاه و اثرگذار درباره اتیسم

 • مجموعه کتاب‌های آموزشی کودکان پیش از دبستان
  / /

  مجموعه کتاب‌های آموزشی کودکان پیش از دبستان


  کتاب‌های اَشکال، ارتباط، مفاهیم و شباهت و اختلاف‌‌، مجموعه‌ای است در بر گیرنده از آموزش‌های پیش از دبستان که توسط مهناز آرین فرد گردآوری شده است.

FaLang translation system by Faboba