• درباره اوتیسم بیشتر بدانیم
  / / film

  درباره اوتیسم بیشتر بدانیم

 • اوتیسم چیست و علائم آن کدامند
  / / film

  اوتیسم چیست و علائم آن کدامند

 • دنیای شگفت انگیز اوتیسم
  / / film

  دنیای شگفت انگیز اوتیسم

  انیمیشنی کوتاه و اثرگذار درباره اتیسم

 • مجموعه کتاب‌های آموزشی کودکان پیش از دبستان
  / /

  مجموعه کتاب‌های آموزشی کودکان پیش از دبستان


  کتاب‌های اَشکال، ارتباط، مفاهیم و شباهت و اختلاف‌‌، مجموعه‌ای است در بر گیرنده از آموزش‌های پیش از دبستان که توسط مهناز آرین فرد گردآوری شده است.

 • آشنایی با شیوه آموزش به کودکان در ژاپن
  / /

  آشنایی با شیوه آموزش به کودکان در ژاپن


  در کتاب ببخش اما فراموش مکن٬ نوشته مهناز آرین فرد، با شیوه آموزش کودکان در ژاپن آشنا می‌شویم.

 • رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :


  یک ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  با شنیدن صدای بلند، وحشت‌زده می‌شود. به جای گریه کردن، از خود صداهایی در می‌آورد.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  مشت خود را محکم می‌بندد. دست و پاهای او در دو طرف به طور هماهنگ حرکت می‌کنند. زمانی که روی شکم می‌خوابد، گردن خود را کمی بالا می‌گیرد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  صدای مادر خود را می‌شناسد. زمانی که ناراحت است، به صدا، ابراز محبت و در آغوش گرفتن پدر و مادر پاسخ می‌دهد. با شنیدن صدای خوشایند مثل موسیقی هوشیار می‌شود.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  به شیئی که در روبه‌روی او قرار دارد زل می‌زند خصوصاً اگر رنگ آن روشن باشد. چهره‌ها را دنبال می‌کند.


  دو ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  گریه‌های او حالت‌های مشخص‌تری دارند و نشان‌دهنده گرسنگی، درد یا خستگی هستند. قان و قون می‌کند و به صدای مادر پاسخ می‌دهد (اصطلاحاً آقون می‌گوید) زمانی که با او بازی کنید، با او حرف بزنید یا به او لبخند بزنید، واکنش نشان می‌دهد. توجهش به شخصی که صحبت می‌کند جذب می‌شود.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  زمانی که روی شکم خوابیده است می‌تواند سر خود را بالا بگیرد و حتی ممکن است با فشار بازوهای خود بدن خود را بالاتر ببرد. زمانی که به حالت نشسته قرار می‌گیرد به خوبی می‌تواند سر خود را کنترل کند. رفلکس‌های نوزادی مانند رفلکس مورو (رفلکس هراس) به تدریج محو می‌شوند. در نیمی از موارد مشت او دیگر بسته نیست.
  رشد احساسی و اجتماعی
  خودش را مثلاً با قرار دادن مشتش در دهانش، آرام می‌کند. زمانی که پدر و مادرش در نزدیکی او هستند، سعی می‌کند به آن‌ها نگاه کنید. زمانی که خوشحال است می‌خندد.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  زمانی که در حال بازی هستید، در صورتی که حوصله‌اش سر برود با گریه کردن به شما نشان می‌دهد تا صحنه بازی را عوض کنید یا فعالیت جدیدی را شروع کنید. نسبت به تمامی صداهای اطراف خود هوشیار است. بر روی چهره‌ها تمرکز می‌کند و اشیای در حال حرکت را دنبال می‌کند.


  چهار ماهگی
  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  صداهایی از خود درمی‌آورد تا توجه شما را جلب کند. لبخند می‌زند، قهقهه می‌زند، فریاد می‌زند و صداهایی مانند حرف زدن از خود درمی‌آورد. زمانی که صحبت می‌کنید به دهان شما خیره می‌شود. برای گرسنگی، خستگی یا درد، گریه‌های متفاوتی دارد.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  می‌تواند از جلو به عقب بچرخد. می‌تواند دست خود را دراز کند و اشیا را بردارد. معمولاً با دو دست خود اسباب بازی‌هایش را می‌گیرد و در دهانش می‌گذارد. زمانی که نشسته است به خوبی گردن خود را کنترل می‌کند. زمانی که روی شکم خوابیده است با بازوی خود سر و سینه‌اش را بالا نگه می‌دارد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  زمانی که چیزی خوشایند مانند قلقلک برایش رخ می‌دهد، می‌خندد و به ابراز احساسات و قربان صدقه‌ی دیگران واکنش نشان می‌دهد. با درآوردن صداهایی مانند حرف زدن، با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. خودش را آرام می‌کند و برای مثال زمانی که گرسنه است انگشت خود را می‌مکد. زمانی که پرستار او (یا کسی که از او نگهداری می‌کند) به سمت او می‌آید ذوق‌زده می‌شود.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  به راحتی حواسش به سمت چیزهایی که در اطراف هست پرت می‌شود (برای مثال کودکی که قبلاً در هنگام شیر خوردن فقط بر روی مکیدن پستانک یا سینه‌ی مادر متمرکز بود، حالا با شنیدن کوچک‌ترین صدا سرش را برمی‌گرداند). کارهای روتین را پیش‌بینی می‌کند. (برای مثال هنگامی که روی صندلی مخصوص غذا خوردن نشانده می‌شود دیگر گریه نمی‌کند و وقتی قرار است پوشکش عوض شود خودش لگنش را می‌چرخاند). کارهایی که برایش لذت‌بخش هستند را تکرار می‌کند. برای مثال اسباب‌بازی خود را هل می‌دهد تا حرکت کند. دستان خودش را باز و بسته می‌کند و آن‌ها را امتحان می‌کند. سعی می‌کند اسباب‌بازی‌های خود را با در دست گرفتن، گذاشتن در دهان و نگاه کردن، کشف کند.

   

  شش ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  با لب و دهان خود صداهایی درمی‌آورد و حروفی بی‌صدایی مانند با، دا، گا را تلفظ می‌کند. شروع به درآوردن صداهایی می‌کند که مشابه حرف زدن است. اسم خودش را می‌شناسد. لغات کمی را می‌شناسد. برای جلب توجه و ابراز احساسات از صدای خود استفاده می‌کند.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  در حالت خوابیده روی شکم، می‌تواند بدن خود را با دستانش بالا ببرد و روی زمین سینه‌خیز برود و یا این که میتواند روی چهار دست و پا قرار گیرد. می‌تواند بدون کمک دیگران بنشیند. به کمک دیگران می‌تواند بایستد و در حالت ایستاده با کمک می‌تواند بدن خود را بالا و پایین ببرد. رفلکس‌های نوزادی او (مانند مشت کردن دست) کم‌کم از بین می‌روند. دستان خود را جلو می‌برد و اشیا را با انگشتان خود بلند می‌کند. می‌تواند از پشت به جلو و از جلو به پشت بچرخد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  چهره‌های آشنا را تشخیص می‌دهد و با خوشحالی به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. از صداهای بلند می‌ترسد و ممکن است گریه بیافتد. برای جلب‌توجه شما می‌خندد و زمانی که به او توجه می‌کنید واکنش نشان می‌دهد. احساسات خود مانند خوشحالی، لذت، ناراحتی و عصبانیت را نشان می‌دهد.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  برای درک بهتر از محیط خود، وسایل و اسباب‌بازی‌ها را در دهانش می‌گذارد. هر چیزی که رد اطرافش قرار دارد را می‌خواهد با دست بگیرد. به هر سمتی که بخواهد برود، بدن خود را حرکت می‌دهد (برای مثال وقتی می‌خواهد همراه شما به اتاق بیاید، دستان خود را طرف شما دراز می‌کند و به سمت شما می اید)

 • سکوت اجباری لکنت زبان می‌آورد
  / /

  سکوت اجباری لکنت زبان می‌آورد


  وادار کردن کودک به سکوت، زمانی که تمایل به صحبت کردن دارد، باعث شکل‌گیری عواطف منفی می‌شود. منع غضبناک کودک از صحبت کردن هنگامی که قصد بیان مطلبی را دارد بسیار خطرناک است و حتی ممکن است او را دچار لکنت زبان کند.

 • روز جهانی کتاب کودک
  / /

  روز جهانی کتاب کودک


  روز جهانی کتاب کودک ۲ آوریل (و يا ۱۴ فروردین) به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است.
  هر سال در این روز توسط دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) مراسم باشکوهی به مناسبت برای بزرگداشت مقام کتاب کودک و ادبیات کودک و نوجوان در کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود و مدیریت آن را این دفتر که از سال ۱۹۵۳ میلادی در سوئیس آغاز به کار کرده‌است برعهده دارد.
  مراسم این روز هر سال در یکی از کشور جهان که عضویت دارد برگزار می‌شود و این کشور پوستر و پیام روز جهانی کتاب را تهیه می‌کند.
  روز جهانی کتاب کودک از سال ۱۳۴۹ در ایران به رسمیت شناخته شده‌است و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز ۱۴ فروردین هر سال را روز جهانی کتاب کودک در ایران اعلام کرد. مراسم بزرگداشت این روز هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود و ایران نیز در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) برگزارکننده این مراسم بود.

 • پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم
  / /

  پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم


  در روز آگاهی جهانی اوتیسم بیایید نقشی در جهت تغییر برخوردها نسبت به افراد دارای اتیسم و به رسمیت شناختن حقوق آنها نسبت به مطالبه‌ی حقشان و تصمیم گیری آنها درباره‌ی زندگی‌شان مطابق با خواسته هایشان بازی کنیم. بیایید به تجدید و حک کردن عهدمان درباره‌ی رها نکردن هیچکس و اطمینان از اینکه همه‌ی مردم می‌توانند بعنوان اعضای فعال به کامیابی و صلح جهانی کمک کنند بپردازیم.
  طبق حقوقی که مجمع سازمان ملل متحد برای معلولین مدنظر قرار داده است، (برخورداری از "ظرفیت قانونی بر اساس برابری با دیگران در تمام جنبه های زندگی") افراد دارای اتیسم نیز از این نوع برابری حقوقی با سایر افراد در جامعه بهره‌مند می‌باشند.
  در راستای احقاق این حقوق و کسب آزادی در انتخاب هایشان، بیایید از دسترسی افراد دارای اتیسم به ملزومات اقامتی و حمایتی اطمینان حاصل کنیم. با دسترسی آنها به حمایتی که نیاز دارند و انتخاب آن، برای رویارویی با نقطه‌ی عطف کلیدی زندگی خود، مانند تصمیم گیری بابت مکان زندگی، فردی که میخواهند با او ازدواج و یک زندگی را بسازند، شغل دلخواه یا مدیریت کردن بخش مالی زندگی، توانمند خواهند شد.
  زمانی افراد دارای اتیسم برای ایجاد تاثیری مثبت و قوی‌تر برای آینده‌ی مشترکمان توانمند خواهند شد که از چنین امکانات برابری جهت رقم زدن سرنوشت و استقلال شخصی بهره مند شوند.
  آنتونیو گوترز

 • روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم - 13 فروردین
  / /

  روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم

FaLang translation system by Faboba